0 (232) 366 66 80
Sosyal Medya Hesaplarımız

Vitiligo Tedavisi

Vitiligo Tedavisi

Vitiligo Tedavisi İzmir

Deri hatlarında pigment üretimi gerçekleşmektedir, bu duruma ek olarak deri rengi de melanosit adı verilen hücreler tarafından gerçekleşmektedir. Bir takım sorunlardan ötürü hasar gören melanositlerin pigmentleri üretemem durumuna geçmesinden ötürü sorunlar çıkabilmekte. Bu duruma hitaben pigment yetersizliği oluşumu ile birlikte yama veya dağınık şekillerde beyaz alanlar ciltte oluşmaya başlamaktadır. Sınırları belli olan bu lekeler, süt rengine çalan bir beyazlık kadar kendini gösterebilmektedir. Lekelerin boyutları evrelere göre değişim sağlayabiliyor, bunlar 2 veya 3 madeni para büyüklüğüne kadar erişebilmektedir.

İzmir Karşıyaka Vitiligo Tedavi Doktor Tavsiye

Bu tür renklere sahip cilt üzerinde çıkan lekelerin tıp dilindeki tanımı ise Vitiligo olmaktadır. Bu hastalığın vücut üzerindeki en belirgin bölgeleri ise kol ve bacaklar başta olmak üzere yüz ve genital bölgelerde de sıklıkla görülmektedir. Deri hatlarında pigment üretimi gerçekleşmektedir, bu duruma ek olarak deri rengi de melanosit adı verilen hücreler tarafından gerçekleşmektedir. Bir takım sorunlardan ötürü hasar gören melanositlerin pigmentleri üretemem durumuna geçmesinden ötürü sorunlar çıkabilmekte. Bu duruma hitaben pigment yetersizliği oluşumu ile birlikte yama veya dağınık şekillerde beyaz alanlar ciltte oluşmaya başlamaktadır. Sınırları belli olan bu lekeler, süt rengine çalan bir beyazlık kadar kendini gösterebilmektedir. Lekelerin boyutları evrelere göre değişim sağlayabiliyor, bunlar 2 veya 3 madeni para büyüklüğüne kadar erişebilmektedir. Bu tür renklere sahip cilt üzerinde çıkan lekelerin tıp dilindeki tanımı ise Vitiligo olmaktadır.

Bu hastalığın vücut üzerindeki en belirgin bölgeleri ise kol ve bacaklar başta olmak üzere yüz ve genital bölgelerde de sıklıkla görülmektedir.  Dünya genelinde her yüz insandan biri vitiligo hastalığına maruz kalmaktadır. Tanılar ve yapılan araştırmalar neticesinde bu problemin en büyük evre kaynağı ise aile içerisinden daha önce başka birinin bu hastalığa maruz kalmış olmasıdır. Yine araştırmalar neticesinde ailesinde vitiligo hastalığına yakalanan her yüz kişiden %25’inin içerisinde olduğu saptanmıştır. Deri dış tabakasında belirgin bir halde kendini gösteren bu hastalık koyu tene sahip kişilerde daha belirgin olmaktadır. Hastaların çoğunluğu her ne kadar 20 yaşın altında bu hastalığa yakalansa da net bir yaş ortalaması bulunmamaktadır.

Vitiligo Neden Meydana Gelir?

Karşıyaka Bostanlı Vitiligo Tedavi Doktor Tavsiye

Hemen yukarıda da bahsettiğimiz üzere hastalığın başlangıç ortaya çıkma evresi vücutta yer alan melanosit hücrelerinin yeteri kadar pigment üretememesi üzerine olmaktadır. Bu hücrelerin azalması ile birlikte pigment üretiminin de azalması veya hiç üretim yapamaması o bölgede bu beyaz bir lekenin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu lekelerin ortaya çıkması üzerine her ne kadar tıp alanında teoriler ortaya atılsa da aslında net olarak henüz nedeninin ne olduğu bilinmemektedir. Fakat ortaya atılan iddialar genetiklik, bağışıklık sisteminin bozulması veya vücudun melanositleri fazlasıyla yakması üzerine olmaktadır. Üzerinde en çok durulan ortak nokta ise hücrelerin kendi kendine savaş açarak birbirlerini yok etmesi sonucunda pigmentlerde azalma olduğu söylenmektedir.

Vitiligo Tedavisi

Tedavi kapsamında öncelikli olarak doktorunuzun ne denli bir tedavi süreci izleyeceği önem kazanmaktadır. Buna bağlı olarak hastanın da tedaviye bağlı olarak uygulamaya tabii olması da en az doktorun muayenesi ve tedavi süreci kadar önemli olmaktadır. Bu nedenle hastanın bir takım konular üzerinde dikkatli olması ve harfiyen tedaviye cevaplar vermesi gerekmektedir. Karşıyaka Vitiligo Tedavisi yapan kliniğimiz, tedavinin sürece bağlı olarak ilerlediği amaç ise melanosit hücrelerinin yeniden canlandırılmasıyla pigment üretimlerinin tekrardan başlanması üzerine olmaktadır. Bu tedavi sürecinde her ne kadar bir takım krem ve çeşitli ilaçların kullanımı uygun görülse de, günümüz teknolojisi farklı durumları ortaya koymuştur.  Teknolojinin nimetlerinden türeyen UVB kısaltmasına sahip ultraviyole B ışık tedavisi bu lekelerin giderilmesinde en etkili çözüm olarak günümüzde tercih ediliyor. Tedavi sonunda kesin bir sonuç alabilmek için ortalama en az 10 seanslık bir tedavi sürecine bağlı olmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinden sonra ise hasta tamamen eski normal yaşantısına dönerek seanslarına haftalık 2 ila 3 seanslık kapsamlarda uygulamaya dahil olabilmektedir. Bu tedavi dışında her ne kadar yüz hatları için sakıncalı olsa da krem tedavisi uygulanabilinmektedir. Vitiligo krem ile tedavi yönteminde dikkat edilecek en önemli nokta yüz üzerinde yapılan tedavilerde çeşitli yan etkilerinin bulunmasıdır. Bunun yanı sıra birtakım ilaçlar dahilinde yapılan krem tedavisine ek yöntemler ile hastanın rengi daha da açılarak tedavi sürecinin başarılı geçmesi sağlanmaktadır.