0 (232) 366 66 80
Sosyal Medya Hesaplarımız

Vitiligo Bulaşıcımı

Vitiligo Bulaşıcımı

Vitiligo Bulaşıcımı?

Hayır Değildir.

Vitiligo Nedir?

Dünyaca ünlü sanatçı Michael Jackson’da bile görülmüş olan vitiligo, bir cilt hastalığıdır. Deride bulunan pigment üreten melanosit hücrelerinim hasar görmesi sonucu, pigment üretiminin azalarak deriye rengini veremez hale gelmesidir. Bu hastaların derileri leke leke ve süt kadar beyaz görülmeye başlar. Vücudun çeşitli bölgelerinde, genellikle el, yüz, kol ve bacaklarda, genital bölgede görülme olasılığı fazladır.   Genetik faktörlerin etkisiyle yaklaşık yirmili yaşlarda deride başlayan renk değişimleri bu hastalığın belirtisidir.

İzmirde Vitiligo Tedavisi

Vitiligo bulaşıcımı derseniz, Jackson’un hayranlarının ona sarıldığı dolayısıyla dokunduğu gerçeğine bakılırsa bulaşmayacağını söylemek mümkündür.

Vitiligo Tedavisi

Tedavide amaç melanositlerin tekrar pigment üretebilmesini sağlamaktır. Bunun için öncelikle ilaç ve krem tedavisi uygulanır. Son zamanların en yaygın vitiligo tedavi yöntemi ise etkili bir yöntem olan lokal ultraviyole ışık tedavisidir. Çok yeni ve gelişmiş bir yöntem olarak sadece beyazlayan derinin üstüne uygulanır. Bunun amacı diğer bölgelerde her hangi bir yan etkiye sebebiyet vermesini engellemektir. İzmir Vitiligo Tedavisi Tedavi için en az on seans uygun görülür. Krem tedavisinde görülen yan etkilerden dolayı Güneş’ten uzak kalınması önerilecektir. Çünkü vitiligolu kişiler kendilerini Güneş’in etkisinden koruyamayabilir.

İzmir Cilt Tedavisi

Sonuç itibariyle dikkat edilmediği takdirde deride yanmalar ve hastalıkta ilerleme olabilir.   Herkesin tedavi şekli yaşına, maddiyatına ve hastalığın şiddetine göre değişmektedir. El ve ayak bölgesinin tedaviye geç yanıt vermesine karşın yüz bölgesindeki lekeler kısa sürede düzelecektir.

Bu durum hasta için fazla sevindirici olacaktır. Yüzün Güneş’ten korunabilmesi için en az 15 faktör koruyucu krem kullanılmalıdır. Koyu tenli kişilerde kolay fark edildiği için tedavi daha çabuk başlayacaktır. Açık tenlilerin ise genellikle bronzlaşma sonrası derilerindeki süt beyazlıklar ortaya çıkar. Hastalığın son aşamasına tüm cildin bembeyaz olması durumunda bile varılamaz. Vitiligo hala devam ediyor sayılır.