0 (232) 366 66 80
Sosyal Medya Hesaplarımız

Gebelikte Deri Hastalıkları Tedavisi

Gebelikte Deri Hastalıkları Tedavisi

Gebelikte Deri Hastalıkları Tedavisi

Hamilelik döneminde normalin üzerinde seyreden endokrin aktiviteler, hastada organizma kapsamında fazladan yapısal ve fonksiyonel değişikliklerin oluşmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda deri bölgesindeki değişiklikler ve birçok farklı erüpsiyonlar da gebelik süresince oluşum gösteren etkiler yaratmaktadır. Buna ek olarak bu tür deri değişiklikleri pek sıklıkla görülmeyen türden olmaktadırlar. Stria distensa ve melasma gibi önemli tablo oluşumlarının anormal derecede değerlendirilmesi de mümkün değildir.

Gebelikte Deri Hastalıkları Hakkında Önemli Bilgiler

Kadınlar açısından hayatın en önemli ve en özel evrelerinden biri immünolojik, psikolojik ve hormonal değişiklikler sağlayan hamilelik dönemi olmaktadır. Gebelik döneminin kişi ile en bilinen şahidi ise ortalama 1,5 M2 değerinde olan deri tabakasıdır. Hamile kadınlarda da bu duruma hitaben derilerinde bir takım durum değişiklikleri olabilmektedir. Oluşum içerisinde olan bu değişimler kişide hem psikolojik, hem de vücut sağlığı açısından da ciddi problemleri doğurabilmektedir. Bu hastalık durumu kişiden kişi değişebildiği gibi, aynı zamanda üç farklı grup üzerinden değerlendirilmektedir. Bu gruplardan ilki fizyolojik ve olağan deri değişiklikleri kapsamında yer almaktadır. İkinci grupta ise hamilelik evresi ile birlikte yükselme gösteren seyri birbirinden farklı olarak değişen hastalıklar olmaktadır. Hamile Deri Hastalık İzmir son yani üçüncü grupta ise sadece gebelik gibi durumlarda görülebilinen gebelik dermatozları olmaktadır. Bu tür oluşum gösteren hastalık türlerinin diğer hastalıklara göre karşılaştırılmasındaki en büyük etken, gebelik dışında da bu hastalıkların insanlarda görülebilmesi üzerinedir.

Gebelikte Fizyolojik Deri Değişimleri Nedir?

Bu süreç zarfında değişiklerin hemen her gebe kadında belli süreçler zarfında, fakat değişik şiddetlerde görülmesi üzerine olmaktadır. Melazma ve hiperpigmentasyon lekeleri ise gebelikte görüle bilinen cilt problemleri olmaktadır. Genel olarak koyu renk oluşumunda olan genital bölge, meme uçları, anüs çevresi, koltuk altı gibi bölgeler normalin üzerinde koyulaşabilmektedir. Oluşum gösteren bu koyulaşma evresi her ne kadar tam olarak görünmese de doğum sonrasında gerileme yaşayabilmektedir. Benlerin normalden daha fazla çaplarında değişim ve artış görüle bilinmektedir. Her ne kadar nadir bir durum olsa da nedbeler ve çillerde de esmerleşme durumu görülebilmektedir.

Hamileliğe Özgü Deri Belirtileri Nelerdir?

Gebelik ile ilgili olarak özel deri hastalıkları genellikle kaşıntılı olmaktadırlar. Bir takım hastalıklardan oluşan bu rahatsız edici deri oluşumları gebelik dönemi ve sonrasında görüle bilinen bir hastalık olmaktadır. Bu kapsamda önemli bir evre olan ve ciddiye alınarak dikkat edilmesi gerekilen durum ise kendini tekrarlayan nedensiz oluşum göstermekte olan sarılıktır. Genetik yakınlıkla da alakalı olan bu durum hamileliğin ileri dönemlerinde meydana gelen şiddetli ve bazen de ağrılı durumunu ortaya çıkarmaktadır. Dermatolog Karşıyaka Bu safha da anne karnındaki bebeğin erken doğumu söz konusu olabilir, hatta daha da önemlisi bebeğin ölü olarak doğabilmesi de bu tehlikeler içerisinde yer almasıdır. 1 ila 2 hafta içerisinde geçen sarılık durumuna ek olarak, bu tür tehlike oluşumlarının büyük bir kısmı doğumdan 1 ila 2 gün sonra geçerek iyileştiği görülmektedir.