0 (232) 366 66 80
Sosyal Medya Hesaplarımız

Deri Kanseri İzmir

Deri Kanseri İzmir

Deri Kanseri İzmir

Deri dokusu insan vücudunu dış etkenlerden korumakla görevli olup, aynı zamanda vücuttaki mevcut işleyişlerini yerine getiren büyük organdır. Deri kanseri ise bu tabakadan çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelen yaygın bir kanser türevi olmaktadır. Dünyada en sık rastlanan kanser türü olan bu illet, önüne geçilemediği vakit oldukça ciddi problemleri kişiye fazlasıyla yansıtmaktadır. Melanosit ile ilgili olarak iki farklı deri kanseri türü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi melanosit hücrelerinden kaynaklı oluşan deri kanseri, bir diğer ise melanosit hücrelerden kaynaklı olmayan deri kanserleri olmaktadır. Bu tür bir ilerleyiş içerisinde olan deri kanserlerinin belirtileri yine melanosit kaynaklı olmaktadır. Deri dokusu insan vücudunu dış etkenlerden korumakla görevli olup, aynı zamanda vücuttaki mevcut işleyişlerini yerine getiren büyük organdır. Deri kanseri ise bu tabakadan çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelen yaygın bir kanser türevi olmaktadır. Dünyada en sık rastlanan kanser türü olan bu illet, önüne geçilemediği vakit oldukça ciddi problemleri kişiye fazlasıyla yansıtmaktadır. Melanosit ile ilgili olarak iki farklı deri kanseri türü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi melanosit hücrelerinden kaynaklı oluşan deri kanseri, bir diğer ise melanosit hücrelerden kaynaklı olmayan deri kanserleri olmaktadır. Bu tür bir ilerleyiş içerisinde olan deri kanserlerinin belirtileri yine melanosit kaynaklı olmaktadır.

Deri Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Melanom, melanositten kaynaklı bir deri kanseri türevini oluşturmaktadır. Genellikle normal cilt yapısında oluşan bu etken aynı zamanda ciltte oluşum gösteren benlerden de kanser oluşumunu desteklemektedir. Deri kanserinin en büyük işaretleri arasında bu cilt üzerindeki benlerin sürekli kaşıntı içerisinde olmasıyla birlikte kanama, soyulma, kabuklanma ve hassasiyet hissedilmesi gibi birçok farklı duruma dayalı olmaktadır. Melanom kaynaklı olan başlangıç oldukça ciddi bir deri kanseri türüdür, bu nedenle erken teşhisi kişinin sağlığı açısından önemli bir yere sahip olmaktadır. Melanom olmayan diğer kanser türü ise iki farklı gruba ayrılmaktadır. Bunlardan ilki bazal hücre kanseri, bir diğer ise yassı hücre kanseri olmak üzere 2 farklı grupta yer almaktadır.

Deri Kanseri Neden Oluşur?

Deri kanserinin oluşum etkilerinden ilki hemen yukarıda da bahsettiğimiz üzere melanosit hücre yapılarından kaynaklı olarak meydana gelmesidir. Melanosit kaynaklı olmayan deri kanserleri ise genellikle güneşin zararlı ışınlarından meydana gelen vaka durumudur. Bu güneş ışınlarına bilinçsizce çıkan veya normalin üstünde güneş altında zaman geçiren kişilerde daha belirgin olmaktadır. Bu ışınların yaş ile alakalı bağlamı da önemlidir. Gençlerin genel yapısı gibi derilerinin d sağlam olması ve aynı zamanda bağışıklık sistemlerinin yaşı ilerleyen kişilere göre daha verimli olmasından kaynaklı olarak ilerleyen yaş durumlarında cilt yapısının dayanıksızlığı kişileri etkilemektedir. Açık ve koyu tenli kişilerde deri kanseri farklı işlemektedir. Örneğin renkli bir göz yapısına sahip ve aynı zamanda açık tenli bir kişide güneş hassasiyeti daha yüksek olmaktadır. Bu nedenden ötürü bu tür kişilerin deri kanserine yakalanma riskleri daha yüksek olmaktadır.

Deri Kanseri Tedavisi

Deri kanseri tedavisinde en önemli etken aşaması kişinin bu hastalık evresinde erken teşhis konulmasıdır. Tamamen yayılabilen ve insan vücudunu kötü yönde etkileyen bu oluşumun ilk evrelerinde müdahale edilmesi kişi sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Böylelikle erken tedavinin başlamasıyla vücudun daha erken tanınması ve önüne geçilebilmesi mümkünlüğü bulunmaktadır. Doktorun erken teşhisi ile birlikte cilt üzerinde oluşan lekeler, benler, çiller ve benzeri anormal doku durumlarının keşfedilerek erken tedavisiyle hastanın daha sağlıklı olabilmesi için çalışmalar başlatılmaktadır.