0 (232) 366 66 80
Sosyal Medya Hesaplarımız

Botoks Nedir

Botoks Nedir

Botoks Nedir

Botoks Nedir, Ne Değildir?

Botoks, halk arasında kulaktan dolma bilgilerle, yılandan çıkartılan zehir olarak bilinse de, aslında hiç öyle değildir. Botoks nedir sorusunun asıl cevabı, biyolojide Clostridium Botilinum adıyla anılan, özünde protein barındıran ve gözle görünmeyecek kadar küçük olan bir mikroorganizmadan çıkartılan toksin içerikli bir maddenin adıdır. Medikal ve alternatif tıp, botoksu yıllar boyunca bir tedavi yöntemi olarak kullanmıştır. Günümüzde ise botoks daha çok estetik alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Karşıyaka Bostanlı Botox

Botoks bir yılan zehri olmadığı gibi, doğru şekilde uygulandığında kişiye zarar vermez, yalnızca dozunun gereğinden fazla arttırıldığı yanlış uygulamalarda yan etkileri tezahür eder.  Botoks’un Uygulanım Alanları Botoks sinirler ile kasların iletişimini keserek, aslında kişinin mimik kullanmasını engeller. Kırışıklığı önleyici özelliği, bu işlemle ortaya çıkar. Ancak toksin enjektesiyle mümkün sağlanan bu engelleme, sadece belirli bir süre için geçerli olur. Ortalama olarak 4 ile 6 ay gibi bir süre sonra, botoksun etkileri yavaş yavaş geçmeye başlar.

Vücudun hemen hemen her bölgesindeki kırışıklıkları gidermesiyle ün salan botoks, bunun yanı sıra burun ve sarkmış kaşları yukarı kaldırma işlevleri ile terleme önleyici özelliğe de sahiptir. Aynı zamanda felç hastalıkları ve bazı migren türlerini tedavi etmede de kullanılır.

Botoks İşlemi ve Yan Etkisi

Botoks, birkaç dakika gibi çok kısa bir sürede acısız bir şekilde gerçekleştirilir. Kaslara toksin maddesinin enjekte edilmesiyle gerçekleşen bu işlemde, işin profesyoneli tarafından doğru bir şekilde uygulandığında ciddi hiçbir yan etkisi görülmez. Botoks sonrasında hafif morarıklık ve kızarıklıklar olabilir, bunlar iğne girip çıkmasıyla oluşan yan etkilerdir ve en geç bir haftaya kadar geçmesi beklenir.

Karşıyaka botoks hekim

Emziren anneler ve hamile bayanlar kesinlikle botoks yaptırmamalıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olan kişiler de botoks yaptırmak istiyorlarsa, öncesinde mutlaka doktora danışmalıdırlar.