0 (232) 366 66 80
Sosyal Medya Hesaplarımız
Ben Tedavisi

Ben Tedavisi İzmir

Nevüs Tedavisi İzmir

Tıp adıyla “Nevüs” olarak adlandırılan ben‘ler vücudun hemen her yerinde görülebilen farklı genellikle kahverengi oluşumda olan iyi huylu oluşum etkileridir. Oval veya yuvarlak yapıda olan benler, melanosit adıyla bilinen hücrelerden kökenlik alarak deriye renk olarak pigmenti veren oluşumlar olmaktadır. Kişide bulunan benlerin çoğunluğu genelde genetik olarak kendisinde bulunmaktadır. Bu ben’lerin bazı kişilerde doğuştan, bazılarında ise gençlik evrelerinde ortaya çıkmakta olan oluşumlardır. Fakat tüm bunlar dışında kişinin genetik yapısına göre yaşam boyu yeni farklı ben lerde oluşabilmektedir.

İzmir Ben Tedavi

Herhangi bir zararı olmaksızın birçok kişi tarafından kozmetik açıya dayalı rahatsızlık duyulduğu belirtilmektedir. Bu sebepten ötürü özellikle de kadınlar ben tedavisi gibi yönergeler üzerine yoğunlaşarak bu doğrultuda ciltlerinin tam bir renk görünümünde olmasını istemektedirler.   Tıp adıyla “Nevüs” olarak adlandırılan benler vücudun hemen her yerinde görülebilen farklı genellikle kahverengi oluşumda olan iyi huylu oluşum etkileridir.

Ben Lazer Tedavi İzmir

Oval veya yuvarlak yapıda olan benler, melanosit adıyla bilinen hücrelerden kökenlik alarak deriye renk olarak pigmenti veren oluşumlar olmaktadır. Kişide bulunan benlerin çoğunluğu genelde genetik olarak kendisinde bulunmaktadır. Bu benlerin bazı kişilerde doğuştan, bazılarında ise gençlik evrelerinde ortaya çıkmakta olan oluşumlardır. Fakat tüm bunlar dışında kişinin genetik yapısına göre yaşam boyu yeni farklı benlerde oluşabilmektedir. Herhangi bir zararı olmaksızın birçok kişi tarafından kozmetik açıya dayalı rahatsızlık duyulduğu belirtilmektedir. Bu sebepten ötürü özelliklede kadınlar ben tedavisi gibi yönergeler üzerine yoğunlaşarak bu doğrultuda ciltlerinin tam bir renk görünümünde olmasını istemektedirler.

Ben Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Benler kişinin vücut alanına dayalı birçok farklı yerinde oluşum gösterebilmektedirler. Genellikle deri rengine sahip olan benler, aynı zamanda kahverengi, açık kahverengi, pembemsi ve hatta siyah ya da mavi olarak da görülebilinen etkenlerdir. Genel olarak yukarıda da bahsettiğimiz üzere oval veya yuvarlak yapıda olan benler deri üzerinde kıllı, kılsız, düz veya kabarık bir yapı içerisinde de oluşum gösterebilmektedirler. Benler ergenlik, güneşe maruz kalma durumları, hamilelik veya birçok farklı durumlara yönelik büyüme, hızlanma ve yeni benlerin çıkması değişkenlik göstermektedir. Kişide tamamen doğuştan yani genetik olarak gelen benlerde ise diğer benlere göre daha büyük ve kıllı oldukları gözlenmiştir.

Benlerin Kanserleşme Riski Bulunuyor Mu?

Benlerin kanserleşme riski nadiren de olsa sıradan benlerde kendini gösterebilmektedir. Melanom veya bir diğer adıyla da dile getirilen “Malign Melanom” gibi hayati tehditler oluşturan deri kanserlerinde bu durum daha ciddi boyutlara gelebiliyor. Melanom yapıları benlere yönelik benzerlik taşıdığından ötürü kanser niteliği kişi tarafından ben olarak da saptanmaktadır. Fakat bu kapsamda ben yapısına benzeyen Melanom yapılarının daha erken fark edilmesiyle birlikte uzman bir doktor tarafından muayene edilerek erken teşhisi ile tedavisi mümkün olabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin ben mi yoksa deri kanserine yönelik bir temel mi ayrımcılığı yapması daha basitleştirilmiş bir konu kapsamına alınmaktadır. Halka bilgilendirme amaçlı olarak hekimler tarafından sunulan bilgiler kapsamında bilgi edinile bilinmesi önemli olmaktadır.

Ben Tedavisi

Benler başlı başına herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıkarmazlar. Fakat bu benler şekil ve renk dışında kanama, kaşınma, ağrılar ve benzeri durumları nüksediyor ise bu durum Melanom olma olasılığını da güçlendirmektedir. Bu nedenle ciddi sağlık problemleri oluşabilmekte, bunun için en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek uzman bir doktor tarafından muayene olmak en mantıklı karar olacaktır. Benin Melanom olma durumunda benin acilen çıkarılması gerekmektedir. Ben çıkarılma işleminden hemen sonra da patolojik değerlendirmeler ele alınarak kişinin sağlık durumuna yönelik test aşamaları gerçekleştirilmelidir.  Ben oluşumunun tamamı veya bir kısmının çıkarılması kansere temel yaratmamaktadır. Bu durum tam aksine tamamen teşhis edilebilme durumunu da doğuracağından ötürü kişinin sağlık durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Halk arasında “neşterin değmesiyle kanser başlar” gibi söylemler doğru değildir ve bu gibi söylentilere de itibar etmemeniz gerekmekte. Nedeni ise birçok ölümcül hastaların söylentiler üzerine geç kalındığını ve ölümle sonuçlandırıldığını bilmenizde fayda var. Ben tedavileri yakma ve dondurma gibi iki farklı teknik ile gerçekleştirilmektedir. Birçok kişi günümüz teknolojisiyle donatılmış lazer tedaviyi uygun görse de büyük bir çoğunlukta halen kesin sonuçlar veren dondurma işlemine tabii edilen “Kriyoterapi” ve yakma işlemini gerçekleştiren “Elektrokoterizasyon” yöntemini tercih etmektedir.