0 (232) 366 66 80
Sosyal Medya Hesaplarımız

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi İzmir

İnsan vücudu birçok farklı duruma yönelik terleme gibi durumlar yaşayabilmektedir. Bu durumlar genellikle egzersiz veya hareket halinde iş gücü gösterme gibi etkinliklerde görülmektedir. Sıcak ya da soğuk havalarda vücudun sıcaklık ayarlarını sağlayan ve vücut için oldukça önemli olan bir fizyolojik yapı mekanizmasını oluşturur. Gün içerisinde veya birkaç saatlik yapılan aktivitelerde bile vücut terleme göstererek tepkime gösterebilmektedir. Bunun nedeni ise vücut yapısının kendini soğutabilmesi için günlük bazda en az 4-5 defa terleme yapması gerekiyor ve bu oluşum normal bir geçiştir. Terleme durumlar bazen normalin üzerinde seyir gösterebilmektedir ve haliyle bu durumda kişiyi oldukça huzursuz edebiliyor. Bu terlemeler genellikle utanma, stres, endişe ve cilt yapısını tahriş eden bir takım durumlardan ötürü oluşabilmektedir. Bu oluşum tamamen kişinin başka biriyle tanışma esnasında utanma, ilişkiler, iş kariyeri ve ruhsal sağlıklarda da tartılabilecek düzeyde olmaktadır.

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Nedir?

Hiperhidroz kişinin fizyolojik olarak gün içerisinde gelişen ve normalin üzerinde oluşan bir tür terleme rahatsızlığıdır. Kişiyi oldukça huysuz ve mutsuz eden bu durum günümüz teknolojisiyle önüne geçilebilir bir tedavisi bulunmaktadır. Öte yandan bu problem toplumsal kapsamda her yüz kişiden 3’ünde görülebilir bir vakadır. Terleme Tedavisi Karşıyaka Vücut yapısının hemen her bölgesinde aktif olarak bulunan ekrin ter bezlerinin normalin üzerinde işleyiş göstermesiyle birlikte bu durum ortaya çıkmaktadır.

AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ

Terlemeyi Önleyen Kremler: Uzman doktorlar tarafından aşırı terleme sorunu ile karşılaşanlara ilk olarak krem ile tedavi önerilmektedir. Bu kapsamda bulunan alüminyum koridli ajanlar bu vaka üzerine kullanılan başlıca ajan yapılarıdır. Bu ilaç daha çok koltuk altı terlemelerinde tercih edilen ilk ilaçlardan biri olmaktadır. Öte yandan el ve ayak bölgelerinde de aşırı görülen terlemeler içinde kullanılabilinmektedir. Sıkılaştırma etkisi yaratana bu kremler sayesinde ter kanalların ağzı tıkanarak fiziksel olarak terlemenin oluşması engellenmektedir.

İyonoforez ile Terleme Tedavisi

Bu uygulama genel olarak el ve ayaklar için kullanılan bir tekniktir. Elektrolit solüsyonu ya da metal plakalarla gerçekleştirilen bu uygulama sayesinde aşırı terleme sorununuza çare bulabilirsiniz. Etki biçim ter kanallarının elektrik akım iyonları ile kapatılması sonucu yapılmaktadır. Her bir seansın süreci ise ortalama 30 dakikalık bir zamana dayalı olmaktadır. ilk etaplarda her 3 günde bir, sonrasında ise her hafta 1 defa tedavi uygulaması yapılarak ilerlemektedir. Ortalama 7 haftanın sonunda terleme ile ilgili durum ortadan kaldırılmaktadır.

Botulinum Toksin Tedavisi

Koltuk altı terlemeleri ile ilgili olarak önerilen tedavi şekli, aynı zamanda el ve ayak terlemelerine yönelik uygulamalarda da başarılı bir tekniktir. Sempatik sinirlerin felç olmasını sağlayan bu teknik sayesinde ter bezleri üretim olarak durdurulmaktadır. Botoks Aşırı Terleme Tedavisi İzmir Anestezi kremleri uygulandıktan sonra başlanılan işlem botoks uygulaması erbabında yapılarak toksinin deri altına iç kısmın tam merkezine enjekte edilmektedir. Böylelikle sinir uçları da bloke edilerek terlemenin önüne geçilebilinmektedir. Uygulama süreci ortalam 30 dakika sürmekte, ek olarak tedavi etkisi aynı gün içerisinde veya birkaç gün sonrasında tam etkisini göstererek ortalama 10 ay boyunca terleme sorunundan kişiyi kurtarmaktadır.

Bunların dışında birçok farklı terleme tedavisine yönelik uygulama ve cerrahi müdahaleler de bulunmaktadır. İnsanların en kötü oldukları durum olan aşırı terleme sorunu ülkemizde birçok kişi tarafından yapılan şikayetler doğrultusunda bulunmaktadır. Tercih olarak seçilecek olan uygulama merkezlerinin hijyenik olmasına ve bu işlemlerin tamamen bir uzman tarafından sağlanmasına özen göstermeniz sağlığınız açısından oldukça önemli bir durumdur. Bunu göz önünde bulundurarak tercihlerinizi yapabilirsiniz.