0 (232) 366 66 80
Sosyal Medya Hesaplarımız

Akne Nedir? Tedavisi

Akne Nedir? Tedavisi

Akne Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sivilce olarak bilinen akne, özellikle 12 ile 18 yaş arasındaki gençlerde oluşmaya başlayan bir deri rahatsızlığıdır. Yağ bezlerinin tıkanması ve kirlenmesi nedeni ile vücutta deri üzerinde bulunan gözenekler iltihap toplar ve bu iltihap akneye neden olur.

Akne neden oluşur

Kimi insanlarda ağrılı ve şiş bir halde olabilirken kimi insanlarda çok hafif bir şekilde sivilcelenme olabilir. Özellikle vücutta yağ tabakasının yoğun olduğu bölgelerde diğer bölgelere nazaran çok aha fazla sivilcelenme ile karşılaşır.

Akne Oluşumu

Ergenlik dönemi ile birlikte vücut normalden daha fazla yağ salgılamaya başlar. Vücut bu yağı hızlı bir şekilde deri yüzeyine atmak ister fakat yoğun olan yağ tabakası zamanla katılaşmaya başlar. Bu yüzden belirli bölgelerde tıkanıklıklar meydana gelir. Zamanla iltihaplanma başlar ve deri yüzeyinde gözle görülür şişlikler meydana gelir.

Akne Tedavi Merkezleri İzmir

Vücut doğal yapısı itibari ile zaman içerisinde kendisini iyileştirme özelliğine sahip olduğundan bir süre sonra ergenlik döneminden itibaren akne oluşumu da zayıflamaya ve hatta sona ermeye başlar.

Akne Tedavisi

Her cilt tipinin akne tedavisi farklı olabilmektedir. Bazı insanlarda akne, genetik bir faktör olmakla birlikte yaşa, çevreye, beslenme alışkanlıkları ve cilt bakımına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Akneyi tedavi edebilmek için zaman ve sabır en önemli malzemedir. Çünkü bir gece içerisinde çıkabilen aknelerin tedavisi bazen günler hatta haftaları bulabilir. Bütün hastalıkların tedavisinde en önemli faktör bakımdır. Ne kadar iyi bakılırsa vücudunuz ve cildiniz size o kadar hızlı cevap verecektir.

Bostanlı Akne Doktoru Tavsiye

Geçmeyen akne şikayetlerinde ilk olarak uzman bir hekim ile görüşmeye geçmek ve uygun görülen tedaviyi uygulamak gerekir. Evde yapılabilecek birkaç tedavi yöntemi de vardır.
Akne problemi yaşayan kişiler, ciltlerini mutlaka uygun bir temizleyici ile temizlemelilerdir. Güneşe çıkarken mutlaka güneş koruma faktörü içeren krem ya da serumlar edinmelilerdir. Çünkü güneş akneler için pek de sevimli bir unsur değildir. Kişisel havlu edinimi çok önemlidir. Evde ailenin diğer bireylerinden farklı giysiler giymek, temiz bir yastığa baş koymak, elleri sık sık yıkamak akneyi azaltan birkaç küçük ama etkili taktirlerdir. Bir pamuğa çok az bir miktar elma sirkesi döküp cildi bunun ile silmek iltihaplı aknelerin mikrobunu kıracak ve cilt lekelerinde azalmaya sebep olacaktır. Akneleri sıkmak, kaşımak ya da diş macunu gibi başarısı ve tedavisi kanıtlanmamış yöntemleri denemek ileride kalıcı cilt kusurlarına neden olabilir.